SAÇ MÜZESİ

 

Avanos Hair Museum

Avanos Hair Museum

Galip ustanın çanakçı olması sayesinde oluşan bir müzedir. Dünyada bulunan ilk ve tek bayan saçı müzesinin hikayesi, Galip ustanın 1979 yılında Fransız bir kadın ile tanışmasıyla başlar.

Fransız kadın burada 3 ay kalır ve Galip usta ile birbirlerini yakından tanırlar. üç ayın sonunda gitmesi gereken Fransız kadından Galip usta, saçları çok güzel olduğu için bir tutam bırakmasını ister. Saçla birlikte adını, adresini, iletişim bilgilerini yazan kadın Galip ustaya saçı verir ve saç atölyenin tavanında yerini aldığında bir müzenin temeli olmuştur artık.

 Daha sonra gelen bir başka bayan atölyedeki saçın hikayesini sormuş ve Galip ustanın anlatmasıyla oda çok etkilenmiştir. Oda bir tutam saçı aynı şekilde bırakmıştır. Üçüncü, dördüncü derken 10 yıl içinde binlerce saç birikmiştir. Saçlarını veren kadınlar da aynı şekilde adını, adresini telefon numaralarını yazarak saçlarıyla birlikte müzeye bırakırlar.

Avanos Hair Museum

Avanos Hair Museum

Galip usta bu saçlar arasından çekilişler yapmaya karar vermiş ve kazananlar için hediyeler hazırlamıştır. Bu çekilişte kazanan 10kişi 1 haftalığına Kapadokya ya gelir, isteyen çanak yapımını öğrenir, isteyen at sırtında Kapadokya’yı gezer ve son 5 yıldır isteyen balon turuna katılır.

Konaklama ve yeme içme masrafları galip ustanın atölyesi tarafından karşılanır. Ayrıca 1998 Guinness rekorlar kitabına giren bu müze 2009 da ABC NEWS tarafından dünyanın en ilginç 6. Müzesi seçilmiştir.