GALIP KÖRÜKÇÜ

 

Galip Körükçü

Galip Körükçü

 

        İlk ve ortaokulu Avanos ta okudu. Sonrasında sırasıyla Adapazarı, Nevşehir de lise ve en son Ankara da yüksekokul eğitimlerini tamamladı. Henüz ilkokula başlamadan, ailesinde 4. Kuşak çanakçı olan babasının yanına gidip, onu izlemekten büyük haz alırdı. İlerde bu sanatta söz sahibi olacağını bilircesine büyük bir hevesle babasına ait atölyede vakit geçirirdi.

        Galip Körükçü 5. Kuşak olarak babasından öğrendiği bu sanatı yeni nesillere aktarmaya kararlıydı. Büyük heves ve sevgiyle başladığı mesleğini daha da geliştirip renklendirecek yeteneğe sahipti. 2 sene babasına çamur hazırlayıp, onun çalışmalarını izlemekle geçti. 9 yaşına geldiğinde artık çanakçı tezgahı nın başına geçmeye hazırdı. Yaptığı formlar çok beğeni gördü. Avanos ta yapılan sadece 10 – 15 kadar geleneksel formlar vardı, Galip Körükçü bu sayıyı gözle görülür şekilde artırdı ve bu sanatta farklı bir bakış açısı ortaya çıkardı. (ABC news)

        Galip Körükçü’ nün yaptığı, geleneksel Avanos çanaklarından oluşan sanat eserleri Fransa Paris te bulunan Musee de l’homme da sergilenmektedir. 1973 te yazılmaya başlanan ve 1974 te tamamlanan Musee de l’homme adıyla yayınlanan kitapta Galip Usta ya ve yaptığı ürünlere ayrıca geniş bir yer verilmiştir.

        Sonrasında Dünya’nın her yerinde yaptığı sanat ilgi çekmeye başladı ve Gazeteler, Dergiler, TV programları ve belgesellere konu oldu. Dünyanın birçok ülkesinde Avanos’un Çanak Çömleğini tanıttı.

Başta Avrupa olmak üzere Asya’nın birçok ülkesine davet edilerek, çömlekçilik hakkında bilgiler verdi ve sanatını anlattı.Meslek Avanos ta babadan oğula geçtiği için sadece erkeklerin mesleği olarak adlandırılırdı. Galip Ustanın, kariyerinde belki de en büyük öneme sahip olan olgu ise 1976 da kadınların da bu mesleğin içinde olmalarını sağlamasıdır.Bu meslek Galip Usta ile birlikte sadece erkeklerin mesleği olmaktan çıkmış ve kadınlar da bu işte başarılar ortaya çıkarmışlardır. Her sene dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciler kabul ederek bu işin stajını verir. Öğrencilerin çoğunluğunu kadınlar oluşturur. Galip usta çanakçı olması sayesinde dünyada ilk ve tek olan kadın saçı müzesinin sahibidir. Bu saç müzesi 1998 de Guinness rekorlar kitabına girmiş ve 2009 da ABC NEWS e göre dünyanın en ilginç 6. Müzesi seçilmiştir.

Galip Körükçü Saç Müzesi

Galip Körükçü Hair Museum

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR